Interfejsy, kody, symbole. Porozmawiajmy o przyszłości

autor: 71news
data pub. poniedziałek 09.05.16

13 maja we Wrocławiu otwarte zostanie "Eco Expanded City" - wystawa prac i działań artystycznych poświęcona przekształceniom świata podporządkowanego technologiom. Trzy dni później w jednej z wystawowych przestrzeni, Synagodze pod Białym Bocianem, rozpocznie się międzynarodowe spotkanie, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak dynamiczne zmiany wpływają na komunikację.


Technologia stała się dla nas nieodłącznym towarzyszem w doświadczaniu rzeczywistości. To, co dzieje się dziś, to jednak dopiero początek rewolucji. Rzeczywistość zaczyna doganiać wizje autorów science-fiction: kontrolowanie urządzeń za pomocą impulsów mózgowych, elektroniczne implanty przywracające słuch i wzrok, „podglądanie” umysłu i snów… Doniesienia z laboratoriów naukowych oszałamiają i skłaniają do pytań o przyszłość. Jak medialna (r)ewolucja wpłynie na różne sfery naszego życia – od polityki, przez kształtowanie miast, aż po intymne relacje międzyludzkie? Odpowiedzi na te pytania poszukamy 16 i 17 maja podczas konferencji „Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania”, towarzyszącej wystawie „Eco Expanded City” organizowanej w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław.

Wśród gości spotkania znajdą się najwybitniejsi działacze środowisk trans- i posthumanistycznych oraz kognitywistycznych, jak choćby Peter A. Gloor (amerykański naukowiec związany z prestiżowym Massachusetts Institute of Technology, twórca koncepcji "Collaborative Innovation Networks"), Patrycja Slawuta (psycholog społeczna prowadząca nowojorski program SelfHackathon, przekładający wiedzę naukową na życie codzienne) i Włodzisław Duch (kierownik Laboratorium Neurokognitywnego w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na UMK). Konferencję odwiedzi też Bina48 - pierwszy na świecie humanoidalny android, który oparty został na bazie danych, zbierającej myśli prawdziwego człowieka. "Interfejsy, kody, symbole" będą dla publiczności wyjątkową okazją, by porozmawiać z Biną48 - robot po raz pierwszy odwiedzi Polskę.Wasze komentarze

Dodaj komentarz
PARTNERZY