Sztuka pomagania.

autor: Łukasz Kocur
data pub. piątek 08.04.16

Wyjątkowa inicjatywa, w której dorośli pacjenci pomagają chorym dzieciom. Na wystawie pokazanych zostanie 30 prac graficznych wykonanych przez pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Po ekspozycji wszystkie grafiki przekazane zostaną na aukcję, a zysk uzyskany z ich sprzedaży wspomoże podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.Kolekcja składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli. Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów. Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.
Pracę nieprofesjonalnych artystów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej koordynowała Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie - z ramienia ASP - wspierała dr Agata Gertchen. Technika akwaforty, która nie jest skomplikowana, wymagała jednak sporo uwagi, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Na wystawie można podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości osób chorych. Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną, choć nie zabrakło również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć. Prace prezentowane na wystawie są unikatowe i zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Grafiki można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (sala 216)  w dniach od 5 do 23 kwietnia. Ich aukcja rozpocznie się 23 kwietnia o godz. 16.00.

Wstęp z biletem do Muzeum, w soboty wystawę można oglądać bezpłatnie.

Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej
we Wrocławiu
Wystawa czynna od  5 – 23 kwietnia 2016
Wernisaż: 4 kwietnia, godz. 18.00
Aukcja prezentowanych prac: 23 kwietnia, godz. 16.00Wasze komentarze

Dodaj komentarz
PARTNERZY